Nowy samolot Boeing 787 Dreamliner pierwszy raz wzbił się w powietrze

Za sterami najnowszego dziecka koncernu usiadło dwóch pilotów: kapitan Michael H. Carriker oraz kapitan Randy Neville. Zgodnie z procedurami, na pokład Dreamlinera nie zabrano nikogo innego.

Przed startem samolotu, w powietrze wzbiły się dwie maszyny naprowadzające. Boeing 787 Dreamliner wystartował przy ogromnym aplauzie zgromadzonych widzów.

Testowy lot samolotu miał trwać około pięciu godzin. Jednak ze względu na silne opady deszczu skrócono go o dwie godziny.

Podczas lotu eksperci przeprowadzili serię testów, po których Dreamliner bezpiecznie wylądował na firmowym lotnisku pod Seattle.

Nowe dziecko Boeinga
Boeing 787 Dreamliner to średniej wielkości dwusilnikowy samolot, który będzie mógł zabrać na pokład od 290 do 330 pasażerów. To pierwsza maszyna, w której większość elementów konstrukcyjnych stanowią lekkie tworzywa kompozytowe. Dzięki temu ma on być oszczędniejszy i tańszy w eksploatacji.
Dreamliner ma latać także w barwach LOT-u. Polski przewoźnik złożył pierwsze zamówienia na jego zakup już w 2005 roku. Dostawy miały się rozpocząć w 2008 roku. Według ostatnich zapowiedzi, samolot ma się znaleźć we flocie polskiego przewoźnika pod koniec 2010 roku.

Boeing 787 został po raz pierwszy zaprezentowany w połowie 2007 roku. Z powodu problemów technicznych jego pierwszy lot wielokrotnie przekładano.