Od 6 grudnia 2009, KLM uruchamia bezpośrednie połączenie z Amsterdamu na Bali

Bilety lotnicze Denpasar Bali

Nasze biuro posiada specjalne taryfy na przeloty na Bali, niedostępne w wyszukiwarce on-line, zawsze polecamy w tym przypadku bezpośredni kontakt z naszym biurem.

email: biuro@funfly.pl

tel. 022 207 21 88

 

 

Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Jest położona w łańcuchu wysp; od Jawy (na zachodzie) oddziela ją cieśnina Bali, a od wyspy Lombok (na wschodzie) cieśnina Lombok. Stanowi zasadniczą część prowincji Bali.

* Powierzchnia: 5,6 tys. km²
* Długość: 145 km
* Szerokość: 80 km
* Liczba mieszkańców: 3,3 mln mieszk. (2005)
* Odległość od Jawy: 3,2 km
* Najwyższe wzniesienie: czynny wulkan Agung 3142 m n.p.m. (ostatnia erupcja w marcu 1963)

Ludność stanowią głównie Balijczycy, wyznający hinduizm, a muzułmanie stanowią kilkuprocentową mniejszość.

Główne miasta:
* Denpasar (stolica)
* Singaraja
* Klungkung
* Kuta

Międzynarodowy port lotniczy Ngurah Rai.
Spis treści
[ukryj]
* 1 Warunki naturalne
* 2 Gospodarka
* 3 Kultura
* 4 Historia
* 5 Wyspa Bali w obiektywie

Warunki naturalne [edytuj]

Na wyspie znajduje się wulkaniczne pasmo górskie z najwyższym szczytem Agung o wysokości 3142 m n.p.m., na południu wyspy znajdują się urodzajne tereny nizinne i wyżynne.

Znaczną część wyspy porastają lasy tropikalne. Klimat równikowy wilgotny o średniej temperaturze rocznej 25-27 °C i średnich opadach rocznych 1400-1700 mm. W sierpniu i wrześniu występuje pora sucha.
Gospodarka [edytuj]

Na sztucznie nawadnianych, w 25%, terenach rolniczych uprawia się: ryż, kawę, kakaowiec, pieprz, wanilię, goździkowiec, palmę kokosową, trzcinę cukrową i drzewa owocowe. Hodowla bydła i trzody chlewnej.

Decydujące znaczenie dla gospodarki tej wyspy ma turystyka. Po zamachu terrorystycznym z 2002 roku, ruch turystyczny drastycznie zmniejszył się. Zamach powtórzył się trzy lata później.
Kultura [edytuj]

Bali znane jest w świecie z oryginalnego, charakterystycznego folkloru, architektury, rzeźby, malarstwa, a także muzyki i tańca. Sztuka Bali będąca pod wpływem sztuki hinduskiej charakteryzuje się bogatą roślinną i fantastyczną ornamentyką. Znane jest balijskie złotnictwo i płatnerstwo. Muzyka charakteryzuje się wykorzystaniem instrumentu gamelan. Oryginalny teatr cieni wayang.
Historia [edytuj]

Od najdawniejszych czasów Bali pozostawało pod dominacją polityczną i kulturalną sąsiedniej Jawy. Wchodziło w skład kolejnych królestw, których ośrodkiem była Jawa. Od 1343 roku w granicach najpotężniejszego z nich, królestwa Majapahit. W XVI wieku Bali zyskało niezależność polityczną, a po podboju Jawy przez muzułmanów (koniec XVI w.) stało się centrum bogatej, pozostającej pod wpływem sztuki południowoindyjskiej, oryginalnej indonezyjskiej kultury, cechującej się m.in. bogatą ornamentyką, z motywami figuralnymi, roślinnymi, fantastycznymi, występującymi w malarstwie na tkaninach, rzeźbie w kamieniu i drewnie, w batiku, w świątyniach, rozwiniętym złotnictwem i płatnerstwem oraz tzw. teatrem cieni (wayang).

W epoce kolonialnej przez długi czas zachowało niezależność, dopiero w 1839 roku uznało zwierzchność Holendrów, którzy w 1908 roku przejęli bezpośrednie rządy nad wyspą. W latach 1942-1945 okupowane przez Japończyków, w 1946 roku zwrócone Holendrom. W 1949 roku weszło w skład Indonezji, po reformie administracyjnej z 1950 prowincja.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bali_(wyspa)