Przydatne informacje na temat lotniska Chopina w Warszawie

Lotnisko Chopina znajduje się jedynie 8 km od centrum miasta. Jest największym portem lotniczym w Polsce, a obsługuje loty rozkładowe, czarterowe oraz cargo. Stanowi także główną siedzibę LOTu, czyli Polskich Linii Lotniczych. Jego historia sięga 1934 roku, a z czasem jego popularność rośnie. Systematycznie wzrasta liczba odprawionych pasażerów. Do końca listopada 2018 roku było ich 16,5 mln, co stanowi 13% więcej niż rok wcześniej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat lotniska im. Fryderyka Chopina?

Lotnisko Chopina czy Okęcie?

W historii warszawskiego lotniska miały miejsce dwie zmiany nazwy. Najpierw Port Lotniczy Warszawa-Okęcie w 2001 roku przemianowano na Lotnisko im. Fryderyka Chopina, a następnie w 2010 roku zarejestrowano je jako Lotnisko Chopina. Takie zmiany nazwy wzbudziły mnóstwo kontrowersji i sprawiły, że w języku potocznym bywa różnie określane. Chociaż oficjalna nazwa to Lotnisko Chopina, to wiele osób nadal nazywa je Lotniskiem Okęcie. W dodatku potoczna nazwa nadal jest używana jako identyfikator lotniska w systemach radiowej i elektronicznej łączności lotniczej.

Jak dotrzeć na lotnisko Chopina?

Na warszawskie Okęcie można dotrzeć na kilka sposobów. Pod sam terminal dojeżdża kilka linii autobusów miejskich: 175, 188, 148, 331 oraz linia nocna N32. W dodatku na lotnisko możemy dojechać pociągiem, co pomoże uniknąć nam stania w korkach. Połączenia obsługiwane są przez dwóch przewoźników: Szybką Kolej Miejską oraz Koleje Mazowieckie. Na lotnisko możemy dojechać również taksówką lub własnym samochodem. Nie musimy się martwić o to, że nie będziemy mieli, gdzie zostawić swojego pojazdu. Parking Okęcie przy Szyszkowej 45 pomieści 350 samochodów i oferuje racjonalne ceny.

Jakie loty są obsługiwane na lotnisku Chopina?

Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce, a także jeden z najbardziej obleganych w całej Europie. Obsługuje zarówno loty rozkładowe, a także czarterowe oraz cargo. Z lotniska Chopina dotrzemy w różne zakątki kraju, a także świata tanimi oraz droższymi liniami. Z tego portu możemy dotrzeć nawet w najbardziej odległe krańce świata.

Jaka jest przyszłość lotniska Chopina?

Lotnisko Chopina to jedno z nielicznych tak dużych portów lotniczych umiejscowionych w niewielkich odległości od centrum. Z tego powodu pojawiają się liczne głosy, że jego istnienie utrudnia życie mieszkańcom stolicy. W związku z tym rozpoczęto budowę Centralnego Portu Lotniczego pomiędzy Warszawą a Łodzią, który ma być oddany do użytku w 2020 roku. Pojawia się więc pytanie co dalej z lotniskiem Chopina? Na początku pojawiły się opinie, że lotnisko zostanie całkiem zamknięte. Obecnie twierdzi się, że lotnisko Chopina pozostanie, ale obsłuży mniejszą liczbę lotów albo będzie jedynie lotniskiem wojskowym. Już teraz ograniczono pracę lotniska. W tym roku wprowadzono ciszę nocną i na Lotnisko Chopina nie może lądować ani startować żaden samolot w godzinach 23.30 a 5.30. Wyjątek stanowią loty wojskowe, ratownicze oraz te opóźnione z przyczyn niezależnych od przewoźnika.

Artykuł partnerski

Źródło: dlapilota.pl